MENU

Je dobře, že poslední dobou stále více lidí dbá na životní prostředí. Řeší se lokálnost, sezónnost, udržitelnost. Ohleduplnost a úcta k přírodě. Mám z toho radost a to je důvod, proč chci tento článek s Vámi sdílet. Když jsme se s Radkem v roce 2016 brali, měli jsme svatbu takovou udržitelnější.

Šaty jsem si koupila na první šup ze druhé ruky a poslala je pak zase dál. Radek si pořídil věci, které (až na kšandy) nosí dodnes. Pronajali jsme si hájenku, o jídlo i pití se postarali sami za pomoci nejbližších a odpadu bylo opravdu málo. Ale je pravdou, že jsme měli jen okolo 30ti hostů a zbylo nám hodně vína, které jsme využili na další rodinné oslavy a rozdali místo výslužek. 

Dost často přemýšlím nad tím, jaký dopad na životní prostředí moje počínání má. Samozřejmě mám spoustu rezerv a možností ke zlepšení. Ale každý posun dopředu mě těší. Snažím se jít příkladem a možná některé z Vás inspirovat nebo se zamyslet. Ráda bych se do budoucna třeba odprosila úplně od dovážených kytek, ale zatím to pro mě není reálné. Nabídka tady na Ostravsku zatím nepokryje poptávku.

Ráda bych však řekla, že článek slouží k zamyšlení.  Ale protože se sama snažím žít vědomě, je mi tento směr blízký. 

Realizuji svatby všechny – i ty méně ekologické, ale jsou věci, které na svatbách nerealizuji. Např. vypouštění balónků nebo lampiónů nebo třeba ohňostroje. Snažím se hledat alternativy, které jsou ohleduplnější k přírodě.

Svatební místo

Mám velmi ráda svatební místa, které si jen pronajmeme a ostatní si zařídíme sami. Mám tam většinou pod kontrolou téměř vše od odpadu po spotřebu vody.  Výhodou těchto míst je také to, že si můžete rozhodnout o tom, jakého dodavatele jídla a pití zvolíte. Máte vše ve svých rukou. 

Pokud zvolíte místo v přírodě, které je samo osobě velkou dekorací, nemusíte investovat spoustu peněz do zkrášlování např. bílého sálu. Snažte se využít maximum inventáře, které místo nabízí a snížit tím uhlíkovou stopu další dopravou a vozením věcí.

Obřad

Ideálním řešením je zvolit hostinu i obřad na stejném místě. Nejen z pohledu přejezdů, ale také pohodlí.

Jídlo a pití

Pokud volíte pronajatý prostor, máte možnost výběru takového dodavatelé jídla, který pracuje s lokálními a sezónními surovinami, nejlépe v bio kvalitě. Případně omezili konzumaci masa a živočišných produktů. Ekologické svatby bývají velmi často vegetariánské či veganské. V případě restaurace se však můžete také domluvit při sestavování menu na maximalizaci sezónních a lokálních surovin. 

Co se týče pití, oslovit můžete místního vinaře a malý pivovar a místo limonád v pet lahvích si umíchat domácí sirup do velkých barelů. Jako bonus to bude vypadat velmi efektně. 

K dokonalosti bar dotáhnete s kávou z lokální pražírny.  Zkuste omezit jednorázové nádobí, pokud je to nezbytné, využijte raději to kompostovatelné.

Odpad

Zjistěte u svatebního místa příp. cateringu, jak nakládají se zbylým jídlem, zda recyklují, kompostují. Nejideálnějším řešením je vznik odpadu minimalizovat.

Oblečení

Pokud toužíte po nových šatech, zvážit můžete ušití z udržitelných materiálů nebo zvažte nákup šatů z druhé ruky či půjčení z půjčovny.  Novým trendem se stává upcyklace – tzn. přetvoření starého na nové. Takové šaty po babičce upravené na míru vnučce mi přijdou jako opravdu nádherná věc. 

Po svatbě můžete také třeba šaty upravit tak, aby se dali běžně nosit a neležely zakonzervované ve skříni. Případně poslat dál dalším nevěstám. Ženichům bych doporučila volit takový outfit, kterou pak ještě využijí. Případně pak zvolit také půjčovnu. 

Vyhněte se podnikům, které vyrábějí rychlou módu z nešetrných, nekvalitních a levných materiálů. Častokrát v nelidských pracovních podmínkách. 

Svatební oznámení a další “nezbytnosti”

Abychom někoho pozvali na svatbu, není přece stoprocentně nutné mít luxusní sametovou obálku ovázanou stuhou, pečetí a oznámení potištěné na plexiskle. Netvrdím, že to není hezké, ale není to zbytečné? Kolik svatebních oznámení máte doma od svých přátel? 

Co takhle raději poslat hostům odkaz na svatební webovou stránku, kde se dozví vše potřebné a také vám rovnou potvrdí účast, ubytování a svá dietní omezení?Pokud se rozhodnete pro tištěné oznámení, existují ekologičtější varianty papíru a tisku. 

Je milé, že snoubenci rádi obdarovávají své hosty něčím “na památku”. Pokud mezi ně patříte, volte spíše takové věci, které se spotřebují  nebo dají třeba zasadit než ty které se “strčí do šuplíku” a při nejbližším vánočním úklidu nejspíše vyhodí. 

Doprava

Pokud to bude možné, zařídit můžete hostům hromadný svoz autobusem nebo sdílenými auty.  Nabízí se také varianta přesunu na kolech.

Výzdoba

Výzdobu si raději pronajměte nebo využijte služeb odborníků. Je to lepší než pořizovat na jednu příležitost spoustu dekorací. Pokud si chcete výzdobu realizovat sami, využít ale můžete také použitého inventáře na svatebních bazarech nebo půjčovnách.

Větší parádu a menší dopad na životní prostředí budou mít látkové ubrousky před těmi papírovými.

Květiny

Pokud to bude možné, oslovte floristiku, která spolupracuje s lokálním pěstiteli květin. Místo řezaných květin můžete použít také pokojové květiny či bylinky v květináčích. Ty mohou následně sloužit jako dárek pro hosty při odchodu.

V některých krajích je zvykem hostů při gratulacích dávat novomanželům květiny. Ty však většinou radost novomanželům ani nestihnou udělat. Uvadnou dříve, než se ze svatebního veselí vzpamatují. Proto můžete hosty požádat, aby Vám květiny nenosily a pokud přece jen chtějí, mohou přinést třeba nějaký pokojovou nebo raději zvolit jinou formu benefitu. Setkala jsem se například s příspěvkem na charitativní účely v obálce s nápisem “květina”. Bylo to milé.

Já třeba ráda zpracovávám květiny vypěstované třeba na zahradě vašich rodičů. Do květiny tak dostanete kus jejich lásky a celá výzdoba pak dostane naprosto jiný rozměr. 

Například na fotografii níže jsem vázala pouze z materiálu, který byl dostupný na dědečkově zahradě. Mělo to duši.

Konfety

Místo házecí rýže či bublifuků sáhněte po živých či suchých lístcích či květech. Vypadají krásně, rozfouká je vítr a nezabarví ženichovi oblek, jako například rýže. 

Vizážistka a kadeřnice

Pokud byste chtěli být důslední i v tomto ohledu, volte takové dodavatele, kteří využívají produkty šetrné k přírodě a netestované na zvířatech.

ZAVŘÍT