MENU

Tento článek mi zrál v hlavě dlouho. A nyní se s ohledem na situaci okolo koronaviru a vládním nařízením s omezením volného pohybu stane pro mnohé aktuálním možným řešením situace – uspořádat malou svatbu. 

Často mi říkáte, že byste udělali nejraději intimní svatbu a to buď tajnou nebo jen s nejbližší rodinou, ale máte strach z reakcí okolí… A tak to raději uděláte tak, jak to všichni očekávají. V tradičním formátu.Každý pár má jiný příběh, své osobní důvody a představy. 

Nejdůležitější je, aby jste se řídili vlastními touhami. Myšlenka tradiční svatby pro mnoho lidí prostě není vhodná a dávají přednost tomu, aby strávili svůj den podle svých představ. Musíte se svým rozhodnutí oba souznit. Ne všichni se chtějí vypořádávat s veškerým stresem, který se svatbou souvisí. Nevědí, jak seznam hostů dostat na přijatelnou velikost, aby se mnozí neurazili, že nebyli pozvání.  Jiné páry páry touží po tom, aby byl velký okamžik jen zcela mezi nimi bez přítomnosti dalších. Důvodů a scénářů je velká spousta. Každý je naprosto jedinečný.

Rozhodnout se můžete buď pro tajnou nebo intimní svatbu. A jaký je mezi nimi rozdíl? 

Tajná svatba | elopement

v anglicky mluvících zemích jsou tyto svatby nazývány elopement (únik). Jedná se o utajenou svatbu mimo dosah rodičů, prarodičů a dalšího příbuzenstva. Nejčastěji do 10 hostů, velmi často však kromě svědků nejsou účastni hosté žádní. Zde po obřadu nenásleduje žádný program a hostina, ale novomanželé se odcházejí fotit.  Většinou se vše odehrává v prostředí přírody a hor. Může samozřejmě proběhnout i na radnici, ale tam bych to nespojovala s intimním a romantickým zážitkem. 

Já jsem si tuto verzi tajných svateb upravila podle sebe a nejčastějších potřeb snoubenců a  chystám pro ně také romantickou večeři nebo oběd. Pro tyto účely nejčastěji pronajímáme soukromou chaloupku, kterou zvelebím a přichystám tak, aby si novomanželé mohli v klidu nechat doznít ten zážitek hezky o samotě.
Záleží vždy ale na představách snoubenců a také na rozpočtu.

Intimní svatba

Intimní svatby bývají také často velmi uvolněné a do jisté míry netradiční. Počet hostů je nejčastěji do 20. Již se účastní nejbližší rodina nebo přátelé.  Zde už většinou bývá nějaká forma hostiny častokrát bez večerní zábavy a velkých pravidel. Přirovnala bych to k uvolněné rodinné oslavě – třeba na zahradě nebo pronajaté chalupě, kde se sejdou ti nejbližší s jediným cílem – oslavit společně jejich lásku bez zbytečných formalit.

Stejně jako u každého hlavního rozhodnutí v životě existují výhody a nevýhody, které musíte zvážit. V každé situaci i rodině se mohou vyskytnou jiné. Ty následující jsou ty, které vnímám já. A vás mohou napadat jistě mnohé další.

Výhody

-finanční úspora  – některé náklady jsou sice fixní ať už se jedná o svatbu klasickou či malou | fotograf, šaty, prsteny, květina. Jistě ale ušetříte za hostinu, dort, ubytování hostů, kapelu či dj.
– rychlejší naplánování – malou svatbu můžete naplánovat na všední den a troufám si říci za pár týdnů (pokud zvolíme kompromis v šatech apod). Kromě toho, že nebude všude tolik turistů je i benefit takový, že na svatební den můžete čerpat zákonné volno
-eliminace stresu – Bude dostatek jídla? Budou se hosté bavit?  Půjde vše podle časového plánu? Tohle vás trápit nemusí.
-svatbu můžete spojit s líbánky. Zatímco se vaši přátelé vracejí ze svých svateb unavení vy budete odpočatí a spokojení.
-vše může být dle vašich představ a nemusíte své přání podřizovat ostatním. Můžete vyšplhat až na vrchol nějaké hory, kde si řeknete ano. Ostatní by s vámi toto nadšení s vámi sdílet nemuseli a dost pravděpodobně by vám ho vymlouvali.

Nevýhody

-někteří rodinní příslušníci nebo přátelé se mohou cítit zraněni či dotčeni. Možná později budete muset naplánovat nějakou oslavu, abyste s rodinou vše oslavili.
-rodinné vztahy jsou velmi individuální. Někdy skutečně stojí za zvážení si s rodiči o situaci promluvit. Být otevření a můžete dospět k nějakému rozumnému kompromisu. Přítomnost rodičů u obřadu nebo společná oslava jiný den…

Klíčová role fotografa

Já to říkám pořád, že fotografa musíte vybírat srdcem. A to nejen u malých svateb. Zde to platí mnohonásobně. Budete s nim v nejdůležitější den v hodně blízkém vztahu. Musí Vám být jeho přítomnost příjemná, musíte se s nim cítit uvolněně a bezprostředně. V případě elopement se může stát i vašim svědkem. 

Manžel/ka, fotografie a prstýnky jsou to jediné, co vám po svatbě zůstane. Samozřejmě kromě nehmatatelných vzpomínek a zážitku. Fotky však narozdíl třeba od prstýnků jen tak nezměníte.  Věřím, že když svým nejbližším pak představíte váš den ve fotkách, uvidí vaši radost, štěstí a lásku, pochopí ten důvod, proč jste se takto rozhodli. Pokud nebudete mít na svatbě své nejbližší, za zvážení stojí i přítomnost kameramana.

Není obřad jako obřad

Elopement nebo malá svatba může být neuvěřitelně intimní a romantická záležitost. Vše, co zažíváte, je sdíleno jen mezi vámi a vašim partnerem. Zajímejte se o to, kdo vás oddá. Všechno kouzlo se může vytratit v okamžiku, kdy úředník začne vykládat všechna ta neosobní klišé. 

Existuje již spoustu oddávajících, se kterými se můžete domluvit na spolupráci a obsahu proslovu. Sdělit jim, co si přejete, aby zaznělo a co naopak. Česká legislativa umožňuje v případě civilního obřadu oddávat pouze starostu, místostarostu nebo pověřeného člena zastupitelstva té dané obce. Velmi často a velmi ráda se proto obracím na duchovní oddávající moderních církví, kteří vnímají jedinečnost a individualitu dané chvíle a dokáží do obřadu vnést něco nadpozemského. Věty, které zaznívají z jejích úst mají hlubokou myšlenku a sílu a jsou protkané osobními svatebními sliby. 

Rozhodla jsem se s vámi nadílet pár příběhů menších svateb, které jsem dosud kompletně realizovala. Třeba někomu budou inspirací.

Denča & Honza | 2017 | elopement

Denča s Honzou byli prvním párem, který mě oslovili a přáli si svatbu ve dvou. Požádali nás také o to, abychom se stali s Radkem jejich svědky. Už tehdy jsem si hodně moc přála takovou to svatbu realizovat. A protože když si něco moc přejete, tak se to prostě stane. 

Strávili jsme společně celý den, přivezla jsem jim snídani a pak šli na houby. Já mezi tím vyzdobila chaloupku, společně poobědvali a připravovali se jejich velkou chvíli.

Jedinečný zážitek celému dni dodal 1stlook, výměna dárečků a duchovní obřad pana pastora. 

Počet hostů: 2

Celý příběh zde: Denča & Honza

Foto: Radek Šviderský

Lucka & Lukáš | 2018 | intimní svatba

Venku bylo -15 stupňů a hřála je láska. Po romantickém duchovním obřadu a společném obědu s rodinou se novomanželé odebrali do wellness. 

Počet hostů: 5

Celý příběh zde: Lucka & Lukáš

Foto: Radek Šviderský

Martina & Honza | 2018 | elopement

Marta s Honzou a jejich vysněný den v Beskydech, kde přijeli na 3 dny si odpočinou a prožít svůj den, který jsme jim zároveň i odsvědčili.

Počet hostů: 2

Celý příběh zde: Martina & Honza

Foto: Radek Šviderský

Katka & Pavel | 2018 | elopement

Svatba dvou přírodních duší nemohla proběhnout jinak než v přírodě. Pronajatá chaloupka nám sloužila jen jako útočiště pro přípravu a romantickou večeři ve dvou. Po té se odebrali do svého domova. Měli své svědky, nejlepší kamarády. Svatba byla tajná tak napůl. Vědělo o ní jen pár lidí. Před obřadem Katka zavolala svým rodičům.  Byla to právě maminka Katky, která jim o možnosti takovéto svatby řekla. 

Počet hostů: 4

Celý příběh zde: Katka & Pavel

Foto: Radek Šviderský

Katka & Simon | 2018 | intimní svatba

Víkend s rodinou v Beskydech. Příležitost k tomu, říct si ano a oslavit to s nejbližšími. Po intimním církevním obřadu v zahradě následoval oběd a odpolední rodinná pohoda. 

Počet hostů: 7

Celý příběh zde: Katka & Simon

Foto: BaruLa foto

Simča & Michal | 2018 | elopement

Další tajná mise. A to doslova. Rozhodli se vzít narychlo, než Michal odjede na misi do Afriky. Týden před svatbou jsme našli chaloupku a stali se svědky a jedinými hosty. Přichystali si jídlo svépomoci a běhali bosky po zahradě. V podvečer si předali vlastnoručně vyrobené dárečky. 

Počet hostů: 2 (s námi 4) 

Celý příběh zde: Simona & Michal

Foto: Radek Šviderský

Jana & Lukáš | 2018 | intimní svatba

Jana s Lukem žijí v Anglii a svatbu se rozhodli pojmout jako oslavu s rodinou a svými dětmi ve městě, kde Jana vyrůstala. Po obřadu následoval piknik na louce a nechyběl spontánní netradiční první tanec ve svahu. 

Počet hostů: 10 plus děti

Celý příběh zde: Jana & Lukáš

Foto: Radek Šviderský

Kristina & Filip | 2019 | elopement

Kristina a Filip nás s Radkem také požádali o to, abychom se stali jejich svědky. Přichystali jsme výzdobu, ohřáli jídlo, pustili oblíbený playlist a nechali je užívat si jejich den tak, jak cítili.

Původní představa byla odejít na obřad do pralesa. Ale protože nečekaně změnilo počasí a z původně jarního květnového dne se stal den skoro mrazivý, rozhodli se vzít v zahradě pak se zaplašit do chaloupky. 

Počet hostů: 2

Celý příběh zde: Kristina & Filip

Foto: Radek Šviderský

Daniela & Mojmír | 2019 | intimní svatba

Kompromis mezi klasickou a intimní svatbou. Svatba na pronajatých chaloupkách v kruhu nejbližší rodiny a přátel. Piknik, spousta dětí a dobrot. V tomto konceptu nechyběla ani zábava a tanec.

Počet osob: 15 plus děti 

Celý příběh zde: Daniela & Mojmír

Foto: Jiří Šípek

Věra & Robert | 2019 | intimní svatba

Intimní obřad u lesa a piknik na louce. Následovalo neformální grilování zábava, kterou už zvládli za pomocí přátel beze mě.

Počet hostů: do 15ti

Foto: Gabriela Knýblová

Peťka & Honza | 2020 | intimní svatba

Peťka s Honzou byli první mou letošní svatbou. Původně se měli vzít v srpnu v klasickém formátu, ale protože Peťce roste v bříšku nový život, rozhodli se pro změnu konceptu a vzít se ještě v zimě v kruhu nejbližší rodiny a přátel a hezky na sněhu. 

Nechyběl opět jedinečný osobní, duchovní a emotivní obřad.

Počet hostů: 16

Foto: Radek Šviderský

Když se nad tím zamyslím, až na dva případy za mnou všichni vždy přijeli z jiného koutu republiky. Bez vazeb na Beskydy a Moravu.  Jsem za to velice vděčná a vážím si toho, že mě pouštíte být u těch nejvíce dojemných chvil vašich životů.

ZAVŘÍT