MENU

Ať už je svatba velká či malá, velkolepá či skromná, divoká či klidná… Vždycky je tím hlavním důvodem láska.

Láska je tou nejkrásnější kulisou, dekorací i společností. A svatba je tou nečistější oslavou a odevzdáním se jeden druhému. 

Protože jsem zažila už velkou spoustu svateb a svatebních obřadů, ráda bych se s Vámi podělila o to, co je podle mě stále hodně opomíjené. Snoubenci mají většinou do detailu naplánovaný program dne, jak zabavit hosty, jaké dárečky jim dají. Ale na to nejdůležitější se často zapomíná – vložit do svatebního dne kus sebe a napsat své osobní svatební sliby. 

Jsou to právě osobní sliby, které dodají svatebnímu obřadu naprostou jedinečnost a osobnost. 

To, co si ze svatebního obřadu kromě prstýnku odnesete. Zážitek, emoce, chvíle, kdy se Vám zastaví dech a tlukot srdce uslyšíte nějak intenzivněji. Nepopsatelný pocit vzrušení, lásky, štěstí, zodpovědnosti a odevzdání se..

A je velká škoda se o tyto pocity připravit. A svým hostům nedovolit dozvědět se o vás více.

Slib jen u církevních obřadu?

Mnozí snoubenci si často myslí, že sliby se říkají jen u církevních obřadů. Není to pravda. Osobní slib může zaznít i u civilních obřadů. Vždy se domluvte s oddávajícím (paní matrikářkou, farářem, knězem, pastorem, reverendem…). Věřím, že vždy se najde způsob, jak slib do obřadu zařadit.

Jak napsat osobní svatební slib?

Promluvte si se snoubencem a shodněte se na jednotné formě slibu. Zda si budete chtít číst sami jeden druhému, nebo požádáte někoho, aby slib předčítal za Vás.

Zatímco tradiční sliby bývají velmi strukturované, u těch osobních nemusíte být tak přísní.
Promluvte si se snoubencem/snoubenkou, jak svatební slib pojmete a ujasněte si:

– jak dlouhé slby budou
– zda budou humornější, sentimentálnější nebo směsí obojího?
– zda chcete začlenit prvky tradičních či náboženských slibů

Nechejte ho uzrát

Nepište svůj slib na poslední chvíli. Nechejte mu svůj čas. Postupně přemýšlejte, co byste chtěli své drahé polovičce slíbit, co na něm/ní máte nejvíce rádi a nebo čím vás dokáže pozlobit  Poznamenejte si vaše myšlenky v bodech. Nespěchejte. Je to mimořádně osobní a intimní záležitost a je potřeba k nim také takto přistupovat. Vracejte se k nim znovu a znovu. Jednotlivé body začněte rozšiřovat a upravovat, dokud nebudou vypovídat přesně to, co cítíte a chcete sdělit.

Neslibujte nemožné

Zkuste se vyhnout těm klišé jako “nikdy” a “vždy”. Slibte jen to, co umíte splnit. Berte to vážně.

Zapomeňte na stud

Sliby psané s upřímností a ze srdce nemohou být kýčovité.

Inspirujte se

Inspiraci najdete ve společné oblíbené knize, filmu nebo písničkách. Zapomeňte na vzorové sliby z internetu. Tam tu správnou inspiraci nenajdete.

Vykouzlete úsměv i slzy dojetí

Proložte láskyplná slova veselou příhodou. Smích uvolní napětí a nervozitu. Emoce budou stříkat v proudech.

Trénink dělá mistry

Pokud se rozhodnete svůj slib vzájemně přečíst, natrénujte si ho.  Čtěte pomalu, zapracujte na intonaci. Celý slib si nahrajte nebo požádejte kamaráda, aby si ho vyslechl. Netrénujte ho však společně. Pokud se necítíte svůj slib přečíst, požádejte o to vašeho oddávajícího nebo vaše svědky. Vy se v tu chvíli můžete chytit za ruce, přitulit a vnímat svůj zrychlený tep a třeba si vzájemně utřít slzu z tváře. Je škoda se kvůli strachu z toho, že to nezvládnete, o sliby připravit.

Vizuální podoba slibu

Promyslete, kde bude slib u obřadu do doby, než na něj přijde řada. Zda Vám ho předá oddávající, nebo svědci. Vytáhnout z kapsy pomačkaný papírek nemusí být zrovna nejlepší nápad. 

Udržte ho v tajnosti

Své sliby si nedávejte přečíst ani si neříkejte, co do nich chcete napsat. Pokud se Vám to podaří, o to emotivnější zážitek pro vás to pak bude. Sliby jsou velmi cenný dar, přistupujte k nim takto.

Není to soutěž

Neexistuje lepší nebo horší slib. Nebojte se toho, že ten váš není dost dobrý. Věřte si. 

Pár otázek k zamyšlení, než začnete psát

Proč jste se rozhodli vzít?
Kdy jste si uvědomili, že jste zamilovaní?
Prošli jste si nějakými těžkými časy?
Jak funguje Váš vztah?
Co na svém partnerovi obdivujete?

Osobní slib v pěti bodech

– vyznejte lásku
– myslete na to, že v každém manželství jsou náročnější chvíle. Slibte si, že je zvládnete a budete na vše vždy spolu. Pokud jste si již těžšími časy prošli, vpomeňte na ně…
– sdílejte skutečné příběhy – připomeňte si třeba legrační příhodu z prvního rande nebo třeba okamžik, který vás utvrdil v tom, že si berete toho správného člověka
– sliby jsou vážný závazek, ale neznamená to, že nemohou být pojaté s nadhledem a humorem
– poděkujte své rodině a přátelům, kteří Vám napomohli být tím, kým jste a také za to, že s Vámi sdílí tento Váš významný den.

ZAVŘÍT